Halil Sezai'nin avukatlarından izahat: Tahliyesini bekliyoruz - Trte HaberTrte Haber

18 Haziran 2021 - 06:11

Halil Sezai’nin avukatlarından izahat: Tahliyesini bekliyoruz

Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 19:02

11 Kişi okudu
1

İstanbul Tuzla'da, 67 yaşındaki komşusu Hüseyin Meriç'e fizyolojik sertlik uygulanmış olduğu anlamış olur güvenlik kamarasına yansıyan, skandal gmrüntüler sonrası 'silahla kasten yaralama' suçundan tutuklanan Halil Sezai ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

2

Habertürk'te yer edinen habere nazaran; meşhur şarkıcının avukatları tarafınca yapıalan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Halil Sezai, karışmış olduğu vaka neticesinde 'silahla kasten yaralama' suçundan dolayı tutuklanmış olup savcılıkça hakkında cezalandırma talep edilmiştir.

3

Dava dosyasına sunulan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu tarafınca hazırlanmış olan rapor ile tutukluluğa sebep olan 'silahla kasten yaralama' suçunun işlenmediği kesinlik kazanmıştır.

4

Bu rapor ile müşteki Hüseyin Meriç’in vücudunda meydana geldiğini iddia etmiş olduğu dosyada yer edinen odun parçasıyla gerçekleşmediği açıktır. Raporda görüleceği suretiyle Halil Sezai hiçbir surette dosyada ileri sürülen odun parçası ile şikâyetçi Hüseyin Meriç’i yaralamamış olup bu suçun işlendiği iddia edilen savcılık iddianamesi çökmüştür. Bununla beraber tutukluluğun devamını gerektirecek hiçbir sebep kalmamıştır.

5

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin silahla yaralamanın olmadığına ilişkin raporundan sonrasında tutukluluk hali bir önlem olmaktan çıkmış ve cezalandırma aracı haline gelmiştir. Bu husus kanunlarla durağan(durgun) iken meşhur şarkı Halil Sezai’nin cezaevinde infazı mümkün dahi olmayan bir cezadan dolayı tutukluğunun ceza aracı olarak kullanılmasının ölçülülük ilkesi uyarınca kabulü mümkün değildir.

6

Masumiyet karinesi uyarınca özgürlüğün sınırlandırılmasına neden olan tedbirlerin yaptırıma dönüşmemesini gerektirir. Dolayısıyla tutuklamaya, hükümden ilkin bir cezalandırma aracı olarak başvurulmamalıdır.

7

Şikayetçi tarafça medyada idrak yaratılmak amacıyla montajlanmış, kesilmiş ve sesi kısılmış görüntüler servis edilmiş olup yargı makamları baskı altına alınmakta istenmiştir. Maddi gerçeği olduğu benzer biçimde yansıtmaktan uzak olan bu görüntülerde dahi şikâyetçiye herhangi bir silahla vurmuş olduğu görülmemekte iken aksi yöndeki savcılık iddianamesi tamamen çökmüştür.