Koronavirüse karşı heyecanlandıran emek harcama: Etken madde geliştirildi - Trte HaberTrte Haber

1 Ağustos 2021 - 10:53

Koronavirüse karşı heyecanlandıran emek harcama: Etken madde geliştirildi

Tüm dünyada koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için ilaç ve aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Doç. Dr. Zuhal Gerçek da, koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen yeni bir etken madde geliştirdi. Geliştirdiği etken maddenin koronavirüse yakalanan hastalara verilen ilaçlarda kullanılabileceğini ifade eden Doç. Dr. Gerçek,

Koronavirüse karşı heyecanlandıran emek harcama: Etken madde geliştirildi
Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 10:40

9 Kişi okudu

Doç. Dr. Zuhal Gerçek, üniversitenin organik araştırma laboratuvarında antiviral bileşikler sentezi üstüne emek harcama başlattı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Erçağ ve Dr. Deniz Ceyhan’ın da destek verdiği çalışmalarla Doç. Dr. Gerçek, Covid-19 tanısı konan hastaya verilen ilaçlarla olan bir bileşenin daha etkili olanını geliştirdi. Çalışmada sentezlenen 7 tane yeni bileşiğin vücuda giren virüsün çoğalmasının önüne geçmiş olduğu laboratuvar ortamında meydana getirilen deneylerle kanıtladı. Bileşenin Covid-19 ilaçlarında kullanılması durumunda, hastanın koronavirüsü azca semptomla atlatabileceği görüldü.

Doç. Dr. Zuhal Gerçek, çalışmada sentezlenen bileşiklerin tüm insanlığın uğraştığı Covid-19 salgınına karşı bir ümit olacağını düşündüğünü söylemiş oldu. Doç. Dr. Gerçek, “Bu amaçla 7 tane yeni araç-gereç sentezledik. Bunların Covid-19 RNA’sı ile Sars Cov-2 RNA’sı ile etkileşimlerine baktık. Bizim hedeflediğimiz bileşikler Covid’e karşı mücadelede virüsün çoğalmasını engellemek suretiyle kurgulandılar. Virüs RNA’sı ile olan etkileşimlerini çalışmaya destek veren Tekirdağ Üniversitesi’nden akademisyenlerimiz çalıştılar. Bizim sentezlediğimiz etken bileşiklerin RNA’ya bağlanma enerjilerini şu anda kullanılan Covid ilaçlarıyla karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonunda sentezlediğimiz maddelerin hidroksiklorokinonun oldukça üstünde etkili olduğu, NSF 12 ve NSF 15 proteinlerine bağlanma aktivitesinin de oldukça daha çok olduğu kanıtlanmış oldu” dedi.

‘KİŞİ, HASTALIK SEMPTOMLARINI GÖSTERMEYEBİLİR’

Çalışmada ortaya çıkan bileşiklerin bir öteki hususi durumunun üretim sentezlerinin oldukça kolay olması bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Gerçek, bu sayede maliyetin düşük verimin ise olabildiğince verimli olmasının hedeflendiğini belirtti. Bunu başardıklarını ifade eden Doç. Dr. Gerçek, şu şekilde konuştu:

“Kullandığımız yöntem yardımıyla oldukça fazla türevlendirme şansı mevcut. Virüsü bedenimize aldığımızda virüs derhal sayısını arttırmaya başlıyor. Bu ilaç ise virüsün kendini replike etmesini engelliyor. Dolayısıyla virüs sayısı minimumda tutulduğu için şahıs hastalık semptomlarını göstermeyebilir bile. Bu emek harcamayı geliştirmek için bizimle ortak çalışacak bir gruba ihtiyacımız var. Biz sentezlenen moleküllerin RNA’lar ile etkileşimlerini yaptık. Enzim içinde emin bir halde kaldığını kanıtlamak için etkileşimin simülasyonunu da gerçekleştirdik. Simülasyon sonucunda molekülün oldukça güzel bir halde yerleştiği ve burada emin olarak kalmış olduğu da kanıtlama edilmiş oldu.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.