Sararan buğday tarlaları, ayçiçeğini bekliyor - Trte HaberTrte Haber

2 Ağustos 2021 - 05:02

Sararan buğday tarlaları, ayçiçeğini bekliyor

EDİRNE’de, havaların aşırı soğumasıyla yaşanan zirai don, buğday tarlalarını sararttı. Çiftçiler de ayçiçeği ekmek için tarlalarını bozdu. Ziraat Mühendisi Ediz Ün, çiftçilere biraz daha beklemeleri yönünde çağrı yaparak,

Sararan buğday tarlaları, ayçiçeğini bekliyor
Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 10:40

12 Kişi okudu

Edirne’de, hava sıcaklıklarının sıfırın altında 10 dereceği bulmuş olduğu Şubat ayında, buğday ekili tarlalar bir gecede sarardı, ürün ziyan oldu. Çiftçiler de ayçiçeği ekmek için tarlalarını bozdu. Bu süreçte yabani otla savaşım için tarlalarında ilaçlama yapanlar ise ayçiçeği de ekemeyecek.

‘SARARMA NEDENİ ÇEŞİT SEÇİMİ’

Ziraat Mühendisi Ediz Ün, çiftçilerden tarlalarını bozmamalarını isteyerek, “Sararmaların bir fazlaca sebebi olabilir. Fakat en mühim parametrelerden biri doğru buğday çeşidi seçimi yapabilmek. Trakya bölgesi soğuk iklime haiz olduğundan soğuğa dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi lazım. Lalapaşa ve Sırpsındığı bölgesindeki buğdayları incelediğimde yoğun şekilde sararma bulunduğunu gördüm. Bu, çeşit seçimiyle de ilgili” dedi.

‘ÜRETİCİ SABRETMELİ’

Söz mevzusu sararan buğdayların azot takviyesi ile kurtarılabileceğini söyleyen Ün, “Sararan buğday çeşitlerini de gezdiğim de kök yapısının güçlü bulunduğunu gördüm. Bu sararan buğdaylara azot takviyesiyle yine kurtarılabilir. Çiftçilere şunu tavsiye ederim, sararmış olan buğdayların eğer bir de geniş yapraklı yabancı ot ilacı atmışlarsa ve bozma niyetindeler ise bozmasınlar, birazcık daha beklesinler, sabretsinler. Bu sebeple bozup ayçiçeği ektiklerinde, o attıkları yabancı ot ilacı ayçiçeğine de negatif etkisinde bırakır meydana getirecek, dolayısıyla bir ürün yitirilmesine daha niçin olabilirler. Bence yapmaları ihtiyaç duyulan bir azot takviyesi ile birazcık sabretmek. Ürkü yapmasınlar, birazcık beklesinler” ifadelerini kullandı.

‘HAVALARIN ISINMASIYLA DÜZELECEKTİR’

Edirne Ziraat Odası eski Meclis Başkanı Erdal Akgün de buğdayda sararan birçok bölge bulunduğunu belirterek, “Bilhassa Lalapaşa ve Havsa bölgesine doğru fazlaca ciddi şekilde sararmalar mevcut. Fazlaca acil edilmesini de tavsiye etmiyorum şu sebeple cuma gününden itibaren sıcaklıkların yükselmesiyle beraber bu hastalık bir ihtimal geçebilir. Tüm ziraatçi arkadaşlarımız, buğdayın toprağa bağlanmış olmasına ve sap ile kökün beyaz olmasına dikkat etsinler. Eğer bundan ibaretse ürünün düzelme şansı da var. Sıcaklıklarla beraber düzeleceği kanaatindeyim” diye konuştu.

Suakacağı köyünde sararan buğday tarlasını bozan Adnan Duran ise, “Tarlalarımız ne yazık ki sarardı ve bozduk. Yerine ayçiçeği ekmeyi düşünüyoruz. Buğdaydan temizledik tarlayı, topyekün sürdük. Şimdi tarlayı hazırlayıp ayçiçeği ekimi için bekleyeceğiz. Bu şekilde bozan bir kaç şahıs var köyümüzde. Şu anda beklemedeyiz. Nisan’ın 20 ‘sinden 25’inden sonrasında ayçiçeği ekeceğiz” şeklinde konuştu. Daha ilkin bu şekilde bir durumla karşılaşmadıklarını söyleyen Duran, “Bir gece buğdaylarımız toz oldu gitti. Ikimiz de yapacağımız başka bir şey olmadığı için tarlamızı bozduk. Böyle bir durum yaşayacağımız aklımıza gelmezdi. Yanlış tohum seçiminden kaynaklanıyor. Bu duruma düşeceğimizi bilemedik” dedi.

‘150-200 DÖNÜM ALAN BOZULDU’

Suakacağı Köyü Muhtarı Cemali Öztürk, tarlasına yabani otla savaşım için ilaç atan bazı çiftçilerin, bozdukları tarlalarına ayçiçeği ekemeyeceğini ve mağdur olduklarını kaydetti. Öztürk, “Zirai dondan dolayı bazı buğdaylarımızda, soğuğa karşı dayanıksız olduğundan dolayı dayanamadılar ve sararma oldu. Eken arkadaşlarımız mağdur oldu. Bunun yanında buğdaylarımıza yabani otla savaşım ilacı atılmıştı kış başlangıcında. Ondan dolayı bozulan bölgelere de sürüp ayçiçeği ekemiyorlar. O nedenle de arkadaşlarımız mağdur. 150-200 dönümlük alanda buğdayları bozduk. Yüzde 40-50 zararımız var dönüm başına diyebilirim” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.